Fransa’da inşaat işçilerine yönelik “profesyonel kimlik kartı BTP” kontrolleri arttı

Reklam

Fransa’da gerçekleştirilen bir araştırma şantiyelerde çalışan her iki inşaat işçisinin birinde profesyonel kimlik kartı BTP’nin olmadığı aktarıldı. Hükümet şantiyelere yönelik kontrolleri sıklaştırdı.

Fransa’nın batısındaki  Ille-et-Vilaine bölgesindeki özellikle müstakil ev inşaa eden 80 şantiyeye baskın yapan kontrolcüler, güvenlik, sağlık koşulları, kaçak işçi çalışıp çalıştırmadığı noktasında inşaatları kontrol etti. Ayrıca işçilerin resmi olarak bildirilmesi ve profesyonel kimlik kartları BTP’nin olup olmadığına da bakıldı.

Kontrol edilen yüzlerce inşaat işçisinden en az yarısının profesyonel kimlik kartı BTP’sinin olmadığı belirlendi. Yapılan incelemerde BTP kartının bazen bürokratik işlemler nedeniyle geciktiği ama aynı zamanda kasıtlı dolandırıcılık da olabileceği aktarıldı. BTP kartı bulunmayan işçiler için firmaya 2 bin Euro ceza kesilebileceği belirtildi.

Onclick Popunder

10 şantiyeye mühür vuruldu

Yapılan incelemelerde şantiyelerdeki güvenlik önlemleri ile ilgili birçok ihmal tespit eden kontrolcüler ayrıca sağlık koşullarının da yeterli olmadığını ortaya çıkardı. Birçok şantiyede tuvalet olmadığı aktarıldı. Kontroller sonrası 10 şantiye gerekli şartları yerine getirene kadar kapatıldı.

Ekim 2017’den beri BTP kartı zorunlu

Fransa’da 1 Ekim 2017’den itibaren her inşaat firması çalıştırdığı işçiler için BTP kartı talep etmek zorunda. Hükümet böylece Fransa dışında kurulmuş olan şirketlerin yasadışı işçi çalışıtrması ve şirket çalışanlarının yolsuzluğuna karşı önlem amacıyla çıkarılmıştı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz