Fransa’da Le Pen’den sonra Hidalgo da Makron’a rakip oldu

Reklam

Fransa’da Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Fransa’da Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı oldu. İki turlu seçimler 2022’nin Nisan ayında yapılacak.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Anne Hidalgo, parti üyelerinin oy kullandığı seçimlerde oyların yüzde 72’sini aldı. Sosyalist Parti’nin diğer cumhurbaşkanı aday adayı, eski Tarım Bakanı Stephane Le Foll’du. Annesi ve babası İspanya’dan Fransa’ya göç eden 62 yaşındaki Hidalgo, 2014’te Paris Belediye Başkanı seçilmişti.

Onclick Popunder

Geçen ay partisinin cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini açıklayan Hidalgo, kampanyasında özellikle çevre sorunlarına ve sosyal konulara ağırlık verecek. Fransa’nın tarihinde daha önce hiçbir kadın siyasetçi cumhurbaşkanı seçilmemişti. Yapılan son kamuoyu araştırmaları ise halen Hidalgo’ya desteğin yüzde 5’ten az olduğunu gösteriyor.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi 10 ve 24 Nisan 2022’de yapılacak. Seçimin ilk turunda en az yüzde 50 oy alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. İlk turda beklendiği gibi yüzde 50 oy alan aday çıkmazsa, ikinci turda ilk turda en çok oy alan iki aday yarışacak.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz