Fransa’da RSA alanların çalışma zorunluluğu 47 departmana çıkarıldı

Reklam

Fransız Senatosu, düşük gelirli ya da çalışmayanlara verilen RSA yardımı alıcıları için haftada 15 saat çalışma zorunluluğu getirilmesini onaylamıştı. RSA alanların çalışma zorunluluğu 18 departmandan 47 departmana çıkarıldı.

Fransa’da yoksulluk maaşı olarak adlandırılan RSA, 1 Ocak’tan itibaren 2 milyon kişinin haftada en az 15 saat çalışması zorunlu olmuştu. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, yeni aldığı kararla RSA alanların çalışma zorunluluğunun 47 departmanda uygulanacağını söyledi. Uygulama 2025 yılında ülke genelinde zorunlu olacak.

Yaptırım geliyor

Öte yandan Kasım ayında kabul edilen yasaya göre, 15 saat çalışma mecburiyetini yerine getirmeyen RSA alanlara bir yaptırım da söz konusu olacak.

Onclick Popunder

Değişikliğe göre 1 Ocak itibariyle kişi başı 607 Euro olan RSA ödeneğini alanların haftalık 15 saat çalışması zorunlu olmuştu.

Fransa’da çalışma zorunluluğundan kimler muaf tutulacak?

Ancak “Sağlık durumları yeterli olmayan, engelliler, veya on iki yaşından küçük bir çocuk için çocuk bakımı çözümü olmayan tek ebeveynlerde bu mecburiyetten muaf olacak.

15 saat çalışma mecburiyeti 40 saate çıkabilir

Öte yandan, metinde çalışılan saat sayısına üst sınırının da belirtilmediği ortaya çıkarken, bir RSA alıcısından haftada 20, 30 ve hatta 40 saat çalışmasını isteyebileceği aktarıldı.

RSA’nın zorunlu olacağı yeni departmanlar:

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz