Fransa’da yaşayanların yüzde 51’i bel ağrısından şikayetçi! En çok inşaat işçilerinden görülüyor

Reklam

Fransa’da 18 ile 64 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 51’inin bel, omuz, kol ve el ağrılarından şikayetçi olduğu bildirildi. Bel ağrısı şikayetlerinin en çok inşaat işçilerinde görüldüğü tespit edildi.

Bel ağrıları meslek hastalıklarının birinci grubunu oluşturuyor. Fransa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 27 Mart’ta yapılan bir ankete* göre 18 ila 64 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 51’inde bel ağrısı şikayeti var.

İnşaatta çalışanlarda daha çok görülüyor

Uzmanlar, bel ağrısının, 35-50 yaş arasında ve erkeklerde 2 kat daha fazla ortaya çıktığını bildirdi. Bel ağrısı riski en fazla olan faaliyet sektörleri ise şöyle; inşaat işçileri, imalat sanayi çalışanları ve uzun yol şoförleri kadınlar için ise sağlık ve sosyal hizmetlerdir.

Onclick Popunder

Bel Ağrısı Riski Kimlerde Fazladır

1- Bel ağrısı, 35-50 yaş arasında ve erkeklerde 2 kat daha fazla ortaya çıkar. Erkeklerde 190, kadınlarda170 cm üstü boy, bel ağrısı için risk oluşturmaktadır. Ayrıca şişmanlık ve omurilik kanalının dar yapıda olması diğer risk nedenleridir.

2- Sigara içenlerde bel ağrısı sıklığı artmaktadır.

3- Ailesinde bel fıtığı olanların bel ağrısına yakalanması olasılığı daha yüksektir.

4- Bazı meslek grupları bel sorunlarına daha yatkındır. Bunların başında yanlış biçimde ağır yük kaldıran inşaat işçileri, uzun yol şoförleri ilk sıralarda yer alıyor.

Araştırmalar bir ağırlığı 25 kereden fazla kaldırınca bel ağrısı meydana gelme olasılığının arttığını göstermektedir

*telefon anketi, son on iki ay içinde bel ağrısı sıkıntısını kendileri bildiren 18 ila 64 yaş arası 18.298 kişiyi ve 18 ila 64 yaş arası 13.093 çalışan kişiyi kapsamaktadır.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz