Fransa’da zengin hale gelmiş kiracılar HLM’lerden çıkarılamayacak!

Reklam

Fransa’da zengin olanların HLM’lerden çıkarılması için hazırlanan kanun teklifi Ulusal Meclis’ten geçmedi. 

Geçen ay Konut Bakanı Guillaume Kasbarian, HLM’de yaşayan zengin hanelerin tahliyesini kolaylaştırmayı planladığını açıklamıştı. Bu süreçte hükümet, uygun maliyetli konut arzının kullanılmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunarak harekete geçti.

Meclis’te kabul edilmedi

Kasbarian, hükümetin sosyal konut HLM‘lerde ilgili büyük bir reform hazırlığında olduğunu söyleyerek artık zengin hale gelmiş kiracıların sosyal konutlarını terk etmelerinin istemişti. ancak meclise sunulan tasarı kabul edilmedi.

Onclick Popunder

Sosyal konut HLM nedir?

Sosyal konut veya düşük kira ile konut (HLM), metrekare başına belirli bir tutarı aşamayan bir kira tutarı ile oturulan konuttur. Devlet tarafından sağlanan yardımlarla yönetilen bu konutların erişimi, gelirlere bağlıdır. Sosyal konutun amacı, Fransa’da 19. yüzyılın sonlarına dayanan, düşük gelirli ailelerin özel sektör kiralık konutlarından daha düşük kira ödemesini sağlamaktır.

HLM’lerin yönetimi sosyal konut kuruluşlarına devredilmiştir. Devlet, taraflarca imzalanan bir sözleşmede belirtilen kurallara uymaları karşılığında inşaat için mali yardım sağlar. Devletin sağladığı yardım miktarına bağlı olarak, farklı kategorilerde sosyal konutlar bulunmaktadır. Bu yardım ne kadar yüksek olursa, sağlayıcılar da buna karşılık daha düşük kiralar sunmak zorundadır.

Fransa’da şu anda 5.3 milyon adet kiralık sosyal konut bulunmaktadır (bu, toplam konutların yaklaşık %16’sına denk gelir) ve bu konutlar 10 milyon kişiyi barındırmaktadır. Ortalama olarak, “sosyal konutların kira fiyatları özel sektörden iki kat daha düşüktür.” 2020’de Fransa’da bir HLM kiralamak, özel sektöre göre ortalama olarak ayda 225 Euro tasarruf sağlıyordu.

Fransa’da HLM’e başvurma koşulları nelerdir?

Bir sosyal konuta erişmek için, bir başvuru yapmak ve belirli bir gelir sınırını aşmamak gerekir. Paris ve yakın banliyölerde, bir çiftin yıllık geliri 50,603 Euro’yu aşmamalıdır. Bir çiftin iki çocuğu ile birlikte bölgede bu miktar 57,069 Euro’dur.

Başvuru dosyası, gelir taleplerinin sınırını kontrol eden bir atama kurulu tarafından incelenir. Bir konut teklifi reddedilebilir, ancak redler tekrarlanıyorsa, başvuru “daha az öncelikli” olarak değerlendirilebilir. Başvuru dosyası, geçerli olmaya devam etmek için her yıl yenilenmelidir. Genellikle, bir HLM için beklemek gerekebilir; bu bekleme süresi, başvuranın profiline ve istenen konutun yerine bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz