Fransa’dan Pegasus’un sahibi Ali Sabancı’ya ‘Legion D’honneur’ Nişanı

0
67
reklam

Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı katkı nedeniyle Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Esas Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Sabancı’ya Fransız devletinin en prestijlisi sayılan “Chevalier dans I’Ordre National de la Légion d’Honneur”  nişanı verildi.

Fransa’nın en eski ve en üst düzey şeref nişanı olan ‘Legion d’Honneur’ nişanının Ali Sabancı’ya takdimi için Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries,, Ali Sabancı ailesi ile yakın dostlarını ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu akşam Fransa ve Türkiye arasındaki o çok değerli ilişkilerin hizmetinde yaptığınız özverili çalışma ve katkılarınıza minnettarlığımızı ifade etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Zira Fransa Cumhuriyeti, Napoleon Bonaparte tarafından ihdas edilen ve Fransa’nın en eski ve saygın nişanı olan Legion d’Honneur nişanı ile size taltif ederek, liyakatlarınızı onurlandırmak istemiştir” dedi. Fries, “Pegasus’un aynı zamanda Sabiha Gökçen Havalimanı’dan birçok Fransız şehrine doğrudan uçuşlar gerçekleşmesinden dolayı da oldukça mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Ali Sabancı da törende yaptığı konuşmada, “Bu bir kişiye verildiği için ben alıyorum. Bu bir kuruma verilseydi kesin Pegasus alırdı. Dün bir arkadaşım rahmetli Demirel’in bir ödülü alırken bir mizansenini anlatıyor. Rahmetli diyor ki, ‘bu ödülü bana tevcih ettiniz. Sizleri tebrik ediyorum çok doğru yaptınız’ diyor. Ben de aynı şekilde Pegasus adına bu ödülü alıyorum. Hakikaten Fransa çok doğru bir iş yaptı. Pegasus’a bu ödülü vererek çok doğru bir iş yaptı. Çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ali Sabancı, “Ne yaptı bu Pegasus diye bakarsak, şunun şurasında daha henüz 10 yılı biraz aşmış bir dönemde ülkenin dokusuna işlemiş markalardan biri haline gelmeyi başardı.  Yılda 30 milyon misafire hizmet ediyor. Yani Türkiye’de uçağa binen her 3 kişiden biri bu havayolunu kullanıyor.  Bu ekibin parçası olan hemen hemen herkes burada. Bir kısım arkadaşım emekliye ayrıldı. Bir kısım arkadaşım ekibe yeni katıldı. Bir arkadaşım şirketten ayrıldı, kariyerini başka yerde yapmaya karar verdi. Hepsi Pegasus ailesinin parçası. Hepsine gönlümün tam ortasından teşekkür ederim. Allah hepsini nazardan saklasın” diye konuştu.

Légion d’Honneur, Napoléon Bonaparte tarafından, kendisi Birinci Konsül iken, 19 Mayıs 1802’de imzalanan bir kararnameyle ihdas edilerek, üstün başarılarda bulunanları ödüllendirmek üzere verilmeye başlanan bir madalya. . Fransa’nın, Fransa’da ve tüm dünyada, kültürlerin çeşitliliğine saygı çerçevesinde, Ulus yararına ve evrensel olduğuna inandığımız değerler yararına çalışan kadın ve erkeklerin cesaretlerini ve çalışmalarını ödüllendiren en üst düzeydeki nişanı.(Hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here