Fransalı gurbetçiler Türkiye yolunda: Sıla yolu hiç bu kadar rahat olmadı!

Reklam

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin, Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçtikten sonra baba ocaklarına yolculukları devam ediyor. Fransa’da okulların tatil olması ile Fransalı gurbetçilerin de sıla yolundaki yoğunluğu arttı.

Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı’ndan girişte ateşleri ölçülen, araçlarını dezenfekte ettirdikten sonra işlemlerini yaptıran gurbetçiler, alınan önlemlerden memnuniyetlerini dile getiriyor. Gurbetçilere işlemleri tamamlandığında Edirne Valiliğince dezenfektan hediye ediliyor.

Fransa’nın Metz şehrinden Gümüşhane’ye giden Murat Bilgili, yollarda herhangi bir sıkıntı yaşamadan anavatana geldiklerini söyledi. Türkiye’ye vardıklarında kendilerini çok mutlu ve güvende hissettiklerini ifade eden Bilgili, ilk kez Sıla Yolu’nda bu kadar hızlı yol alabildiklerini hiçbir yoğunluk yaşamadıklarını söyledi. Hiçbir sınır kapısında da sorun yaşamadıklarını söyledi.

“Buradaki insanlar Türkiye’nin kıymetini bilsin”

Fransa’dan gelen Aykut Taştan ise sınır kapısından girer girmez koronavirüs önlemeleriyle karşılaştıklarını, araçlarının dezenfekte edildikten sonra ateşlerinin ölçüldüğünü anlattı.

Avrupa’da yaşayan Türklerin vatanını çok sevdiğini vurgulayan Taştan, şunları kaydetti:

“Vatanımızı çok seviyoruz. Avrupa’daki Türkler Türkiye’nin ismini duyduklarında gözleri doluyor. Kapıkule’de Türkiye yazısını gördüğümüz zaman bile tüylerimiz diken diken oluyor. Buradaki insanlar Türkiye’nin kıymetini bilsin. Ben İtalya’ya, İspanya, Almanya’ya da gittim. Bizim gibi güzel bir devlet yok.”

Öte yandan geçen ay Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 43 bin 292 gurbetçi giriş yaptı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz