Fransa’ya üzerinde altınla giriş yapanlar dikkat! Yüklü miktarda ceza yiyebilirsiniz

Reklam

Her yıl yüzbinlerce Fransalı Türk, izin için yollara düşüyor. Özellikle gurbetçi kadınların üzerindeki altınlar ise bazen gümrükte sorun çıkarabiliyor. Peki yüklü miktarda ceza yememek için ne yapmak gerekir?

Fransa’da ülke içerisinde yapılan yolculuklarda altın bildirimi ile ilgili hiçbir yasal zorunluluk bulunmaktadır. Ancak ülke dışına çıkarılacak ya da dışardan getirilecek altınlar için bazı kuralların bulunduğunu unutmamak gerek.

Eğer seyahatiniz sırasında üzerinizde 10 bin Euro’nun üzerinde nakit ya da altın bulunuyorsa bunu muhakkak Fransa gümrüğüne bildirmek zorundasınız. Aynı zorunluluk Fransa’ya girişte de geçerli.

Onclick Popunder

Yine 10 bin Euro’nun üzerinde nakit ya da altını ülkeye girişte gümrüğe bildirmek zorunlu. Bunun için belirlenen formu doldurup vergi numaranızı bildirerek geçiş yapabiliyorsunuz.

Yüklü miktarda ceza ile karşı karşıya kalınabilir

Avrupa Birliği’nin 465 numaralı gümrük kanununa göre, üzerindeki 10 bin Euro’yu geçen para ya da değerli eşyalarını bildirmeyenlere ağır yaptırımlar uygulanabiliyor.

Kara para transferini engellemek için alınan tedbirler çerçevesinde üzerinde bildirilmemiş bir para ya da değerli ziynet eşyası tespit edilenlere, ürünün toplam tutarının yüzde 15 düzeyinde ceza kesilebiliyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz