Fransızlar aşırı sağın yükselişinden memnun değil

Reklam

Fransızlar, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın birinci parti olarak çıkmasından memnun olmadıklarını ifade etti. 

Fransız vatandaşlar, Avrupa Parlamentosu’nda 5 yıl görev yapacak milletvekillerini belirlemek için yapılan seçimlerde, aşırı sağın yükselişinden memnun olmadıklarını belirtti.

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), seçimde yüzde 31,37’lik oy toplayarak açık ara farkla iktidar partisi Rönesans’ı geride bıraktı.

Onclick Popunder

Muhalefet memnun

AP seçimlerinde oy kullanan yaklaşık her 3 Fransız seçmenden 1’inin aşırı sağcı RN’den yana tercihini yapması, yüksek göçmen asıllı nüfusa sahip olan ülkede endişe kaynağı oldu.

23 yaşındaki Vanille isimli Fransız, AP seçimlerinin sonuçlarının kendisini büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “Ancak Fransa’da son yıllardaki atmosfer nedeniyle şaşırtıcı değil.” dedi.

“Hayal kırıklığına uğradım”

Aşırı sağın bu kadar yüksek bir oy oranı almasını beklemediğini kaydeden Vanille, “Genellikle aşırı sağa karşı oy kullanmaktan bahseden insanları gördüm, bu nedenle bu kadar yüksek bir sonuç çıkması beni son derece şaşırttı. Hayal kırıklığına uğradım.” diye konuştu.

İsmael isimli Fransız öğrenci, “Zaten çok iyi gitmeyen bir Fransa’dayız.” diyerek, AP seçimleriyle bu durumun daha da kötüye gittiğine dikkati çekti.

“Aşırı sağın yükselişi korkutucu”

Camelia isimli Fransız öğrenci, AP seçimlerinin sonuçlarının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “Bir öğrenci ve Mağripli olarak gelecek için endişe veriyor.” dedi.

Özellikle gençlerin oy vermesi için çaba sarf ettiğini anlatan Camelia, aşırı sağın artışının kendisini son derece korkuttuğunu belirtti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz