Gurbetçilerin kullandığı taksilerle Avrupa’ya girmeye çalışan 8 Türk vatandaşı yakalandı

Reklam

Türkiye’den kaçak yollarla Almanya’ya ve Fransa’ya giden Türk vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak gurbetçi taksicilerin kullandığı araçlarla ülkeye giriş yapmak isteyen 8 Türk vatandaşı yakalandı.

Almanya’nın Kiefersfelden yakınlarındaki A93 otoyolunda yapılan sınır kontrolleri sırasında ülkeye kaçak yollarla girmeye çalışan Türk vatandaşları yakalandı.

İlk vakada Alman plakalı taksi, Inntal otoyolunda aşırı hızla giderken sınır kontrol noktasında durduruldu. Kontrol sırasında şoförün Almanya’da ikamet izni olan bir Türk vatandaşı olduğu belirlenirken, araçtaki diğer dört yolcunun ise ikamet izinleri ve Almanya’ya giriş için gerekli belgelerinin olmadığı tespit edildi.

Onclick Popunder

2 ayrı takside 8 Türk vatandaşı

İkinci olayda ise Avusturyalı gurbetçinin kullandığı taksi içinde dört yolcuyla birlikte yine taksimetre kapalı bir şekilde kontrole takıldı.

Avusturya’da kayıtlı olan taksinin içindeki yolcuların da Türk vatandaşı olduğu ve Almanya’ya giriş izinlerinin bulunmadığı belirlendi. Kiefersfelden yakınlarındaki A93 otoyolunda yapılan sınır kontrolleri sırasında iki ayrı taksi içinde yakalanan 8 kişinin de Türk olduğu belirtildi.

Mülteci kabul noktasına götürüldüler

Federal Polis, her iki olayın da organize bir kaçakçılık operasyonunun parçası olma ihtimali üzerinde duruyor. Taksi şoförleri sorgularının ardından serbest bırakılırken, belgeleri eksik olan göçmenler ise mülteci kabul noktasına götürüldü.

10 Kasım’da Almanya’dan Fransa’ya kaçak yollarla girmeye çalışan araç kaza yapmıştı. 7 kişi yaralanmıştı. Aracın içindekilerinin hepsinin Türk olduğu ve Fransa’ya doğru gittikleri bildirildi.

Almanya’ya giderken yakalanan Türklerin sayısı arttı

Almanya Federal polisinin verilerine göre, 2023 yılında kaçak yollarla Almanya’ya giderken yakalanan Türklerin sayısı yüzde 338 artarak 12 bin 321’e yükseldi.

Türkiye’den Almanya’ya kaçak yollarla gitmeye çalışanların sayısı 2019’da 2 bin 77’di. Alman polisi, bu sayının yıl sonuna kadar sayının 20 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz