Fransa’da sahte plaka vakaları patladı: 30 bin Euro cezası var

Reklam

Fransa’da sigorta yaptırmamak veya suç işlerken aracının plakasından tespit edilmemesi için giderek yaygınlaşan plaka kopyalama vakaları, büyük bir endişe kaynağı haline geldi.

Fransa’da özellikle son zamanlarda plaka kopyalama vakalarında rekor artış oldu. Milletvekili Luc Geismar, plaka kopyalama ve plaka hırsızlığıyla mücadele etmek için bir yasa tasarısını Ulusal Meclis’e sundu.

Yasa tasarısı sunuldu

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan 40 Milyon Sürücü Derneği, plaka kopyalama vakalarındaki ciddi artışa dikkat çekerek Geismar’ın meclise sunduğu yasa tasarısını desteklediklerini belirtti. 40 Milyon Sürücü Derneği, 2022 yılında, plaka kopyalama dolandırıcılık vakaları için yaklaşık 22 bin 008 şikayet alındığı bildirildi. Bu rakam, 2010 yılında kaydedilen 13 bin 600 vakaydı.

Onclick Popunder

1 milyona ulaşıyor

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, birçok sürücü dolandırıcılıktan habersiz bir şekilde kopyalanmış plakalarının cezaları ödüyor, bu da gerçek vakaların 400 bin ile bir milyon arasında olabileceğini gösteriyor.

“Kimlik ibraz edilmeli”

Milletvekili Luc Geismar, plaka hırsızlığıyla mücadele etmek için bir yasa tasarısını Ulusal Meclis’e sundu. Geismar, plaka almak için araç tescil belgesi ve sürücü kimlik belgesinin ibraz edilmesinin zorunlu hale getirilmesini öneriyor. Bu şekilde, plaka kopyalama hırsızlığı vakalarının %90 ila %95’inin önlenebileceğini belirtiyor.

30 bin Euroya kadar para cezası var

Plaka hırsızlığı yapan kişilere yönelik mevcut cezalar, hapis cezası 5 yıldan 7 yıla kadar çıkarken para cezası ise 3 bin 750 Eurodan 30 bin Euroya kadar çıkabiliyor. Ayrıca, hırsızlar ehliyetlerinden 6 puan kaybetme ve ehliyetlerinin 3 yıla kadar askıya alınması veya iptal edilmesi riskiyle karşı karşıya. Ancak bu yaptırımların, suçluları yeterince caydırmadığı görülüyor.

Alman modeli uygulanmalı

Dernekler ve Hakların Savunucusu Dominique Baudis, plaka hırsızlarıyla mücadele etmek için Alman veya İngiliz modeline geçilmesi gerektiğini, araç camlarına seri numarası ve tescil numarasının sistematik olarak kazınması gerektiğini söylüyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

 

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz