inşaatlara yüzlerce gümrük memuruyla kaçak işçi baskını

Reklam

Avrupa’da kaçak işçilik inşaat sektöründe son dönemde hızla artmaya devam ediyor. Bununla bağlantılı son olarak Almanya’da büyük inşaatlara Gümrük İdaresi tarafından kontrol baskınları düzenlendi.

Çarşamba günü düzenlenen baskınlarda gümrük memurları, 60 ihlal tespit etti. Gümrük İdaresi, söz konusu ihlallerin inceleneceğini bildirdi. İnşaat baskınlarında toplam 140 gümrük memuru Leipzig, Döbeln, Dresden ve Görlitz’de görevdeydi. Burada, yaklaşık 100 firmadan 400 çalışan kontrol edildi. Memurlar, özellikle oturma ve çalışma izinlerini kontrol etti.

“KAÇAK İŞÇİLİĞİN ORTAYA ÇIKARILMASINA ODAKLANIYORUZ”

Onclick Popunder

Dresden Gümrük İdaresi Sözcüsü Heike Wilsdorf, “Bu denetimlerde sosyal güvenlik kurallarına uyulmasına, asgari ücretin tam olarak ödenmesine ve kaçak işçiliğin ortaya çıkarılmasına odaklanıyoruz.” diye konuştu. Kaçak işçiliğin rekabeti bozduğunu ve bunun da yasal çalışan şirketlerin ve çalışanların aleyhine olduğunu belirten Wilsdorf, baskınların bu nedenle düzenlendiğinin altını çizdi.

MECKLENBURG-VORPOMMERN’DA DA KONTROLLER YAPILDI

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde de Greifswald, Stralsund, Rostock, Schwerin ve Neubrandenburg da dahil olmak üzere birçok şehirde inşaat projesi, Federal Polis ve Yabancılar Dairesi’nin desteğiyle 113’ten fazla gümrük memuru tarafından incelendi. Bu eyalette de toplam 410 çalışanın kontrol edildiği aktarıldı.

OTURMA İZNİ OLMAYAN ÇALIŞANLAR YAKALANDI

Vorpommern-Greifswald ilçesindeki kontroller esnasında, gümrük memurları başka bir eyaletin yabancılar dairesi tarafından aranan üç kaçak işçiyi suçüstü yakaladı. Ayrıca oturma izni olmayan beş çalışan da yine gümrük memurları tarafından ortaya çıkarıldı. Kimliklerini vermek zorunda olan söz konusu kişiler ayrıca 500’er Euro teminat bırakmak zorunda kaldı.

ALMANYA’DA KAÇAK İŞÇİLİK

Almanya’da kaçak işçilik problem birçok sektörde kendisini hissedilir şekilde belli etmeye devam ediyor. Almanya’da 2023 yılında ülke genelindeki kuaför ve güzellik salonlarında da kaçak işçilik ile bağlantılı olarak 10 bin 504 çalışan kontrol edilmişti. Bu kontrollerde bin 140’ı aşkın ceza davası başlatılmış, bu kapsamda söz konusu kişiler toplamda 89 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: Camia Haber

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz