İsveç’in ilk kadın Başbakanı göreve geldikten saatler sonra istifa etti

Reklam

İsveç ilk kadın Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç Parlamentosu tarafından ülkenin yeni Başbakanı olarak seçilmesinden 7 saat sonra görevinden istifa etme kararı aldı.

İsveç Parlamentosu tarafından seçilen ilk kadın Başbakanı Andersson basına yaptığı açıklamada,  sağ partilerin bütçesinin geçmesinin ardından koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nin hükümetten çekilmesinin üzerine Başbakanlık görevinden istifa kararı aldığını belirtti.

Andersson, “Parlamento Başkanı’na, Başbakanlık görevinden istifa etmek istediğimi aktardım. Bu, bir partinin istifa etmesi durumunda koalisyon hükümetinin istifa etmesi gerektiği anayasal bir uygulamadır. Meşruiyeti sorgulanacak bir hükümete liderlik etmek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Onclick Popunder

Ülkesinin ilk kadın Başbakanı olarak tarihe geçmişti

Bir azınlık hükümetinin başkanının yalnızca Sosyal Demokratlardan olur olmaz yeniden göreve seçilmeyi umduğunu belirten Andersson, tek parti hükümetinin lideri olarak yeniden denemeye hazır olduğunu bildirdi. Maliye Bakanı görevini yürüten Andersson, ülkenin ilk kadın Başbakanı olarak tarihe geçmişti.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Per Bolund, açıklamasında, “Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz ve bu yüzden hükümetten çekilmeyi seçtik.” ifadelerini kullandı. Andersson, 2014 yılından beri Maliye Bakanlığı görevini yürütüyordu.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz