Fransa bayrağında renk değişikliği kamuoyunu ikiye böldü

Reklam

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa ulusal bayrağındaki mavi rengi daha koyu bir renk olan lacivert ile değiştirmesi kamuoyunu ikiye böldü.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aldığı kararla Fransa ulusal bayrağındaki üç renkten biri olan mavi rengi daha koyu bir renk olan lacivertle değiştirdiği belirtildi. Bayraktaki rengin habersiz şekilde değiştirilmesi ise kamuoyunu ikiye böldü. Bazı kişiler bayraktaki rengin değiştirilmesini memnuniyetle karşılarken, bazıları ise bu kararı “aşırı” olarak nitelendirdi.

AB bayrağının rengine uyması için değiştiridi

Sosyal medyada bazı kullanıcılar bayrağın özüne döndüğünü ifade etti. Bayrağın yeni versiyonu daha önce Fransız Devrimi sırasında 1790’larda kullanılmıştı. Bayrağın açık mavi rengi 1976’da dönemin Cumhurbaşkanı Valery Giscard-d’Estaing tarafından Avrupa Birliği bayrağının rengine uyması için değiştirilmişti.

Onclick Popunder

Vatandaşların bazıları Macron’un bu kararı tek başına vermesini ve bu kararı açıklamamasını eleştirirken, kimileri kararın gerekliliğini sorguladı. Yeşiller Siyasi Parti’nin Sekreteri Julien Bayou ise sosyal medyadan Macron’u eleştirerek “Her zaman her şeye tek başına karar veren bir cumhurbaşkanıdır” diyerek, bayrağın değiştirilmesine tepki gösterdi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz