Mbappe’nin aylık kazancı Fransa’da bir işçinin 190 yıllık maaşına denk geliyor!

Reklam

Fransa Ligi’nin en çok kazanan ilk 10 futbolcusu belli oldu. Aylık brüt maaş şeklinde yapılan sıralamanın tamamına PSG’nin oyuncuları damga vurdu.

Fransa Ligi’nin en çok kazanan futbolcusu aylık brüt 6 milyon Euroluk kazancıyla Kylian Mbappe oldu.

Mbappe’nin mevcut sözleşmesinin Haziran ayında sona erecek. Real Madrid’le anlaşan yıldız futbolcu, şuanda PSG‘den sezon başına 72 milyon euroya ek bonus kazançlarının da olduğu biliniyor. Mbappe’nin PSG’den alacağı üç taksitte 180 milyon euroluk sadakat bonusunun yanı sıra kulüpte kaldığı 1. yıl için ekstra 70 milyon euro, 2. yıl 80 ve 3. yıl 90 milyon euro bulunuyor. Yıldız futbolcunun spor dışı gelirleri (sponsor, reklam, ortaklık vb.) bu tutara dahil değildir.

Onclick Popunder

630 milyon Euro

Mbappe Haziran’a kadar PSG’de 630 milyon Euroluk kazancıyla tarihe adını yazdıracak. 25 yaşındaki Fransız yıldız bu maaşıyla dünya tarihinde kulübünden en yüksek maaş alan futbolcu konumunda yer alıyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, INSEE‘ye göre Fransa’da ortalama aylık brüt maaş, özel sektörde 2021’de 2.620 Euro, yani yıllık 31 bin 438 Euro olarak gerçekleşti.

190 yıllık maaş

Böylece PSG yıldızının her ay brüt maaşı, bir özel sektör çalışanının brüt maaşının 2.290 katına (190 yıllık maaşına) denk geliyor. Asgari büyüme ücretinin (Smic) miktarı Fransa’da aylık brüt 1.766 Euro olduğu düşünülürse Mbappé, yaklaşık 3.397 aylık asgari ücrete ve 283 yıllık asgari ücrete eşdeğer kazanç elde ediyor.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz