Samsunlu esnaf 1 TL’ye aldığı atık şişeleri Avrupa’ya 50 Euroya satıyor!

Reklam

Samsun’da hediyelik eşya üreten 60 yaşındaki Temel Samangül, 1 TL’ye toplattığı atık şişleri sanat eserine dönüştürerek, Avrupa’ya 50 Euro’ya satıyor.

Son dönemde bu işi yapan atölyelerin kapandığını ve siparişlere yetişemediklerini anlatan Samangül, en büyük sıkıntılarının ise şişe bulmak olduğunu söylüyor: “Önceden alkol şişelerin içindeki ucuzdu ve bolca şişe bulabiliyorduk. Şişe satışı azaldığı için bulmakta da zorluk çekiyoruz.”

“Şişe bulmak zorlaştı”

36 yıldır hediyelik eşya imal edip satan Temel Samangül, son yıllarda farklı bir alana yöneldi. “Pirince” isim yazmanın yanı sıra birçok hediyelik eşya da üreten Samangül, atık şişeleri adeta sanat eserine dönüştürüyor.

Onclick Popunder

“Sanata dönüştürüyorum”

Atık alkol, sirke, gazoz şişesi gibi cam şişeleri toplatan Samangül, bu eserlere ören yerlerinin figürlerini yerleştirerek, şişe rölyef haline getirerek satışa sundu. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken şişe rölyefler iç piyasada 50 TL’den, Avrupa’da ise 50 alıcı buluyor. 1 TL’ye toplattıkları şişelerin Avrupa’da 50 Euro’ya alıcı bulduğunu ifade eden Samangül, “Kullanılmış tüm atık şişeleri arkadaşlarımıza çöpten toplatıyorum. Onlara da şişe başına 1 TL gibi cüzi bir para veriyorum” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz