Türk sürücünün 76 bin Euro değerinde kaçak altınları Bulgar gümrüğüne takıldı

Reklam

Bulgaristan’ın Kaptan Andreevo Sınır Kapısı’ndan giriş yapan Türk sürücünün kullandığı otomobilde 76 bin Euro değerinde kaçak altın ele geçirildi.

Türkiye’den Bulgaristan’a giden Türk sürücü ve yanında Bulgar vatandaşı 2 kişinin bulunduğu otomobil Bulgaristan’ın Kaptan Andreevo Sınır Kapısı’ndan geçerken, detaylı bir gümrük muayenesi için seçildi.

Vücudunun her yerinden altın çıktı

Yapılan kontrollerde araçtaki kadının çantasında, kıyafetlerinin altında, karnına elastik kemerle tutturulmuş şekilde ve sütyeninde takılar bulundu. Adamın ise ayrıca beyan edilmeyen mücevherler taşıdığı ve bunları kişisel çantasında sakladığı öğrenildi.

Onclick Popunder

1 kilodan fazla altın ele geçirildi

Uzmanın yaptığı incelemeye göre, keşfedilen eşyaların 14 ve 22 ayar altından, toplam ağırlığının ise 1.110 gram olduğu belirtildi.

Ayrıca, aynı gün Bulgar plakalı başka bir otomobilde yapılan incelemede sürücünün şahsi bagajında altın zincirler, kolyeler, bilezikler ve toplam ağırlığı 146,60 gram olan bir madalyon bulundu.

Altınlara el konuldu

Yakalamalarla ilgili Haskovo Bölge Savcılığı’nın gözetiminde soruşturmacı bir gümrük müfettişi tarafından duruşma öncesi işlem başlatıldı.

Gümrük Kuralları ve Uyarılar

Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuların beraberlerinde kara sınırlarını geçen yolcular için 300 Euro, deniz ve hava yolcuları için ise en fazla 430 euro değerinde altın takı bulundurabiliyor. Bu miktarın üzerindeki takıların gümrüğe tabi olduğunu ve mutlaka önceden resmi makamlara bildirilmesi gerekiyor.

Değerli metallerin ve değerli taşların ticari amaçlarla taşınması durumunda, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin (AB) 952/2013 sayılı Tüzüğü’ne göre beyan ve ilgili gümrük beyannamesinin sunulması zorunludur.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz