Türkiye ile Fransa arasında çok önemli anlaşma: Türkçe okul müfredatına giriyor!

Reklam

Fransa ile Türkiye arasında Uluslararası Yabancı Dil Dersleri (EILE) kapsamında imzalar atıldı. Böylece gelecek yıldan itibaren Türkçenin ilkokuldan itibaren yabancı diller olarak okul müfredatına girmesinin önü açıldı. Şimdiye kadar Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından verilen Türkçe dersleri ise kaldırılıyor. 

Türkiye ile Fransa arasında “Uluslararası Yabancı Dil Öğretimleri (EILE)” kapsamında, Fransa’da Türkçe öğretimine ilişkin iş birliği anlaşması onaylanarak Resmi Gazete’de yer aldı.

İki ülke arasında mektup teatisi yoluyla imzalanan “EILE Çerçevesinde Fransa’da Türkçe Öğretimine Dair İşbirliği Anlaşması” ile her iki devlet için diğerinin dilinin öğretilmesinin ve böylelikle kültürlerine erişimin desteklenmesinin önemi teyit edildi.

Taraflar için anlaşmanın amacının, Fransız ilkokullarında EILE kapsamında Türkçe mekanizmaları oluşturmak olduğu kaydedildi.

Türkiyeden öğretmen gelmeyecek, dersler müfredata girecek

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından Anadil ve Kültür Eğitimi (ELCO) kapsamında verilen Türkçe derslerinin kaldırılacağını açıklamıştı. Gelecek yıldan itibaren Türkçe dersleri, Fransa’da yetişmiş Türkçe öğretmenleri tarafından ancak verilebilecek. Okul müfredatına girecek Türkçe, Uluslararası Yabancı Dil Öğretimleri (EILE) kapsamında ders olarak seçilebilecek.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz