Türkiye Üzerinde Şiddetli Türbülans! Onlarca Kişi Yaralandı

Reklam

Son günlerde uçuş sırasında yaşanan türbülans olayları, uçak yolculuklarının güvenliği konusunda endişeleri artırdı. Türbülans nedeniyle 1 haftada 1 kişi ölürken 42 kişide yaralandı.

Geçtiğimiz hafta Singapur Hava Yollarında yaşanan türbülansta 1 yolcu hayatını kaybederken 30 kişide yaralanmıştı. Bu kez  Katar’dan İrlanda’ya giden bir uçakta meydana gelen şiddetli türbülans, 12 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Türkiye’den geçerken türbülansa girdi

Pazar günü, Doha’dan Dublin’e giden Katar Havayolları uçağı, Türkiye üzerinden geçerken türbülansa girdi. Yetkililer, olayda altı yolcu ve altı mürettebatın yaralandığını açıkladı.

Onclick Popunder

20 saniye sürdü

Yolcular, uçakta yaklaşık 20 saniye süren ani bir iniş yaşandığını ve bu sırada yemek dağıtımı yapıldığını bildirdi. Bir yolcu, İrlandalı yayıncı RTÉ’ye yaptığı açıklamada, mürettebatın kelimenin tam anlamıyla havaya uçtuğunu söyledi. Diğer yolcular, kabinde panik ve kaosun hâkim olduğunu ve yiyeceklerin her yere uçtuğunu belirtti.

Benzer Bir Olay Daha

Geçtiğimiz hafta da Londra’dan Singapur’a 211 yolcu ve 18 mürettebatla uçan Singapur Havayollarına ait Boeing 777-300ER uçağı şiddetli türbülansa girdi. 1 kişi hayatını kaybederken 30 kişide yaralanmıştı. Bu olayın ardından havayolu şirketi, emniyet kemeri kurallarını sıkılaştırdı.

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle açık hava türbülansının daha sık görüldüğü konusunda uyarıyor. Bu tür türbülanslar uçaktaki radar tarafından tespit edilemiyor, bu da potansiyel tehlikeleri artırıyor. Uzmanlar, artan türbülans olaylarının uçuş güvenliği üzerinde ciddi etkileri olabileceğini belirtiyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz