Türkiye’den dönen gurbetçilerin bagajında 50 kilo gıda ürünü çıktı!

Reklam

Türkiye’den tatil dönüşü havayoluyla Almanya’ya giden 3 gurbetçinin bagajında 50 kilogramlık gıda ürünü çıktı. Gümrük yetkilileri ürünlere el koydu.

Almanya Saarbrücken Havalimanı’nda gümrük ekipleri gurbetçilerin bagajlarında yaklaşık 50 kilogram peynir, sucuk, meyve ve sebze buldu.

Gümrük ekipleri geçtiğimiz hafta Saarbrücken Havaalanı’nda yaklaşık 50 kilogram yasaklı gıda maddesi ele geçirdi. Türkiye’den seyahat eden üç kişilik bir yolcu grubu, Almanya’ya peynir, sucuk, çeşitli meyve ve sebzeler (ayva, zeytin, kestane, sarımsak) ve üzüm asması dalları götürmeye çalıştı.

Onclick Popunder
Saarbrücken gümrük yetkilileri paketlerin içindeki sucuk, zeytin, kestane, köy patlıcanı, peynir, biberle el koydu.

“AB hijyen koşullarında olmaları gerekir”

Saarbrücken Gümrük Sözcüsü Maike Ames, “Buradaki esas sorun, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden seyahat yoluyla getirilen gıda maddelerinin ciddi kısıtlamalara tabi olması” dedi. Ames, getirilen et, yumurta, süt, balık, bal ve peynir gibi ürünlerin AB’de üretilenlerle aynı hijyen koşullarına sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’den Almanya’ya fidan

Meyve, sebze ya da ekim için bitki gibi hayvansal olmayan gıda maddelerinin ithalatında da hastalık ve zararlıların ortaya çıkma riski olduğunu söyleyen Ames, “Bu durum Almanya ve diğer AB ülkelerindeki bitkilere ve doğaya ciddi zararlar verebilir” dedi.

Saarbrücken gümrük görevlileri, el konulan yaklaşık 50 kilogramlık gıda ürünlerinin imha edilip edilmeyeceğine yetkili mercilerin karar vereceğini açıkladı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz