Türkiye’nin en pahalı ilçeleri belli oldu: Gurbetçi ilgisi fiyatları artırdı

Reklam

Türkiye genelinde konutun en pahalı olduğu 50 ilçe sıralamasında ilk iki sırada İstanbul Beşiktaş ve Sarıyer yer alıyor. Listede 27 ilçe İstanbul’dan, 12 ilçe İzmir ve 6 ilçe ise Muğla’dan. Listede Ankara’dan 2, Çanakkale, Antalya ve Yalova’dan ise birer ilçe yer alıyor. işte Türkiye genelinde konutun en pahalı olduğu 50 liste.

Türkiye genelinde konutun en pahalı olduğu 50 ilçeyi mercek altına aldık. Listenin başında İstanbul Beşiktaş yer alırken ikinci sırada ise Sarıyer yer alıyor. Beşiktaş’ta konut metrekare birim fiyatları 14 bin 270 TL olurken Sarıyer’de ise 11 bin 350 TL. Türkiye’nin konutta en pahalı 50 ilçesi listesinde üçüncü sırada da Çanakkale’ye bağlı Bozcaada ilçesi yer alıyor. Bozcaada’da konut metrekare birim fiyatları 8 bin 667 TL.

Listede 27 ilçe İstanbul’dan, 12 ilçe İzmir ve 6 ilçe ise Muğla’dan

Tapusor.com Genel Koordinatörü Ömer Türkoğlu ile yaptığımız inceleme sonucunda İstanbul’dan 12 ilçenin ilk 50’ye giremediğini gördük. Listede 27 ilçe İstanbul’dan, 12 ilçe İzmir ve 6 ilçe ise Muğla’dan. Listede Ankara’dan 2, Çanakkale, Antalya ve Yalova’dan ise birer ilçe yer alıyor.

Önemli bir diğer konu ise, Türkiye’de en çok konut satışı gerçekleştirilen 2’inci il olan Ankara’dan tüm listede ve alt sıralarda sadece 2 ilçenin yer alıyor olması. Ankara’da konut değerleri arasındaki farklılaşmanın aynı ilçe içerisinde dahi ciddi seviyelerde olduğunu ve bu farkların ortalamaları aşağıya çektiğini nedenlerden biri olarak belirtebiliriz.

Muğla sahil ilçeleri ile birlikte listede İzmir ile birlikte üst sıralarda yer alıyor. Muğla’nın dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum’da metrekare fiyatları 8 bin 104 lirayı buluyor. Türkoğlu, İzmir ve Muğla’ya yönelik taleplerin, yazlıkların bu bölgeye kayması, sezonluk kiralama gelirlerinin yüksek olması, yabancı talebi, gurbetçi ilgisi gibi konuların geliştiricilerin ve üreticilerin de bölgeye yoğunlaşmasından dolayı olduğunu söyledi. Bununla birlikte, tanıtım faaliyetlerinin artması da özellikle kıyı şeridi ilçelerde değerlin hızla artmasına yol açtı.

Aynı durumun Antalya için de geçerli olduğunu belirten Türkoğlu, “Bölgedeki değer artışları yatırım amaçlı olarak arayışta olan kişilerin de bölgeye yönlenmesini tetiklerken değer değişimine de yukarı yönde ediyor. Özellikle konut sektöründe işlemler ve değerlerdeki durgunluk bu akışın hızlanması için önemli etkenler arasında yer alıyor” dedi.

Türkiye genelinde konutun en pahalı olduğu 50 ilçe sıralaması

Türkiye’nin en pahalı ilçeleri belli oldu.

Habertürk

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz