Fransa’da hükümetten müjde: Faizsiz kredi desteği PTZ, 2024’e kadar uzatıldı

Reklam

Fransa’da 1995 yılından beri devletin yaptığı sıfır faizle ev kredisi PTZ (le prêt à taux zéro) desteği 2022’de sonlandırılacağı açıklanmıştı. Ancak hükümet faizsiz kredi desteğinin 2023’ün sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.  

Fransa’da ilk kez ev alacak maddi durumu yetersiz ailelere devletin yaptığı faizsiz kredi desteği PTZ, 31 Aralık 2023’e uzatıldı. Mecliste yapılan oylamada milletvekilleri, PTZ’nin uzatılmasına onay verdi. Böylece, dönce 2020 Ocak ayında daha sonra ise 2022 yılında biteceği açıklanan faizsiz kredi desteği 1 yıl daha uzatılmış oldu.

Sıfır faizle ev kredisi hizmeti, 2017 yılında da 2 yıllığına uzatılmış ancak kredi oranı düşürülmüştü.

-Reklam-

2018’de yüzde 40 olan kredi tutarı 20’ye çekilmişti

PTZ, ilk alacak ya da inşaatı gerçekleştirilecek yeni evler için davet tarafından düşük gelirli ailelere faizsiz geri ödemeli olarak veriliyor. 2018 yılında kadar devlet yeni alınacaklara evin tutarının yüzde 40’ına kadar vatandaşlara faizsiz destek sağlıyordu. Bu oran 2018’den itibaren yüzde 20 seviyesine çekilmişti.

Fransa’da eski sisteme göre PTZ’den yararlanmak için gerekli şartlar ise şu şekilde:

Fransa’da eski sisteme göre PTZ’den yararlanmak için gerekli şartlar.

Fransa’da yerleşim yerleri şehir merkezleri A olmak üzere uzaklıklarına göre B1, B2 ve C olarak sınıflandırılıyor. Ev alırken bölgelere göre yıllık azami kazanç tablodaki gibi olmalıdır.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz