Macron: “Afrika’da demokrasi değişimini desteklemek için 30 milyon euroluk bir fon oluşturulacak”

Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa-Afrika Zirvesi’nde Afrika kıtasındaki demokrasi değişiminin aktörlerini desteklemek için 30 milyon euroluk bir fon oluşturulacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa-Afrika Zirvesi’nde Afrika kıtasındaki demokrasi değişiminin aktörlerini desteklemek için 30 milyon euroluk bir fon oluşturulacağını ve Fransa tarafından yağmalanan 26 sanat eserinin ekim sonunda Benin’e iade edeceğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın güneyinde bulunan Montpellier şehrinde düzenlenen Fransa-Afrika Zirvesi’ne başkanlık ederek Fransa ile Afrika kıtası ülkeleri arasındaki bağ hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Macron, sivil toplum kuruluşlarından seçilen 12 genç tarafından Akdeniz’deki göçmenlerin akıbeti, Benin’de yağmalanan sanat eserlerinin iadesi ve Mağrip vatandaşlarına yönelik vize sayılarının azaltılması gibi konular hakkında soru yağmuruna tutuldu.

Onclick Popunder

Demokrasi için 30 milyon euroluk fon

Macron, Afrika kıtasındaki demokrasi değişiminin aktörlerini desteklemek amacıyla, 3 yıl içinde 30 milyon euroluk yeni bir fon oluşturulacağını duyurdu. Bu fonun Afrikalı, Fransız ve Fransız-Afrikalı bağımsız sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir komite tarafından yönlendirileceği belirtildi.

Çalınan sanat eserleri iade edilecek

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın sömürge döneminde 1892’de Abomey Sarayı’ndan yağmalanan “Behanzin Hazineleri” adlı 26 parçadan oluşan tarihi sanat eserinin ekim sonunda Benin’e iade edeceğini açıkladı. Macron, sergilere ev sahipliği yapmak ve eserlerin dolaşımını teşvik etmek için Fransa Kültür Bakanlığının himayesinde 3 yıl için 300 bin euro tahsis edileceğini ekledi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz