Fransa’da “mutuelle” seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Reklam

Sosyal sağlık sigortalarının tüm sağlık giderlerini karşılamaması nedeniyle “mutuelle” adıyla bilinen özel sağlık sigortalarına ihtiyaç duyuluyor.

Sosyal sağlık sigortasına sahip olan kişilerin hastaneye kaldırılması, tedavi görmesi veya reçeteyle ilaç satın alması halinde bu harcamaların yalnızca bir kısmı sigorta tarafından karşılanmaktadır. Harcamalarda sosyal sigortanın karşılamadığı kısmı, Mutuelle olarak adlandırılan özel sağlık sigortaları üstlenerek ödemekte veya iade etmektedir. Mutuelle bir sosyal sigorta çeşidi değil, sigortanın ödemediği ek harcamaları karşılamaya yarayan özel sağlık sigortalarıdır.

Mutuelle seçerken dikkat edilecek konular

Özel sağlık sigortası ihtiyaçların göz önünde bulundurarak seçilmesi gerekir. Zira fiyatlar karşılanması istenen sağlık hizmetlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, çocukları olan bir kişinin sık sık sağlık kontrolü yaptırması gerekeceğinden sigorta poliçesinde bu tür muayenelerin dahil olması daha uygun olacaktır. Ya da gözlük kullanıyor veya dişlerinizi yaptırmak isteniyorsa seçilecek özel sağlık sigortasının bunları karşılayıp karşılamadığına dikkat etmek gerekir. Sosyal sigortaların en az geri ödeme yaptığı tıbbi bölümler bunlar olduğundan özel sağlık sigortası seçenler bu iki bölümde hangi oranda geri ödeme yapıldığına özellikle dikkat etmelidir.

Onclick Popunder

Göz problemi olmayan bir bireyin gözlük ücretlerini karşılayan özel sağlık sigortalarına fazladan para vermesi veya aynı şekilde çocuk sahibi olmayanların çocuk hastalıkları bölümünde para iadesi yapan özel sağlık sigortasını seçmesi gereksiz ek harcamalara sebep olur. Bu nedenle ihtiyaçların iyi saptanması uygun bir fiyat elde etmek için çok önemlidir.

Özel sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise “kampanyalar”. Çeşit fazlalığı sebebiyle her özel sigorta şirketi çeşitli kampanyalarla müşterileri kendisine çekmeye çalışıyor. Özellikle “ilk iki ay ücretsiz, üç ay hediye” gibi kampanyaların uzun vadede uygun olup olmadıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

Low-cost mutuelle

Özel sağlık sigortası fiyatlarının yüksek olması ‘low-cost mutuelle‘ ismiyle bilinen ucuz poliçelerin yoğun ilgi görmesine sebep oluyor. Genç ve sağlık sorunları olmayan kişileri hedef alan bu sigortalar temel sağlık ihtiyaçlarını (muayene, diş tedavisi, göz sorunları vs.) karşılıyor. Ucuz sağlık sigortalarının dezavantajı ise diş tedavisi ve gözlük alımı gibi maliyeti yüksek olan ihtiyaçlarda ücretin tamamını karşılamamasıdır. Bu durumlarda kişinin kendi cebinden ek ödeme yapması gerekiyor.

Sağlıklı kişiler çoğunlukla ağır hastalıklar geçirmediklerinden ucuz sigortalara ödedikleri miktarlar göz önünde bulundurulunca muayenelerini kendileri ödedikleri takdirde daha karlı oluyorlar. Fakat ambulansların bile faturasının kesildiği Fransa’da, risk almak istemeyen birçok kişi mutuelle almayı tercih ediyor.

Önemli detaylar

Özel sağlık sigortalarının bazıları yurt dışında tedavi olanağı veya tatilde hastaneye kaldırılma gibi durumlarda yapılan harcamaları geri ödüyor. Yılın bir bölümünü Fransa dışında bir yerde geçiren veya sık sık yurt dışına seyahat eden birinin sigortasının harcamalarını karşılayıp karşılamayacağından emin olması gerekir.
Muayene fiyatları bölgelere göre farklılık gösterdiğinden özel sağlık sigortaları bu farklılığı göz önünde bulundurarak fiyat koymaktadır. Bu yüzden kontratlarda bölgeler de belirtilmektedir. Taşınma durumunda mutuelle şirketine bu değişiklik belirtilmesi gerekmektedir. Yoksa geri ödeme konusunda sorunlara yol açabilir.

Bazı özel sağlık sigortalarının çalışma alanı yalnızca belli bir bölgeyi kapsamaktadır. Söz konusu bölgenin dışına taşınacak böyle bir sigortaya sahip olan kişi, sigorta şirketinden sözleşmenin fesh edilmesini istemelidir.

Evlilik, boşanma, çocuk sahibi olma, iş değiştirme gibi durumlar özel sağlık sigortalarının geri ödemelerini etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple önemli değişiklikler mutuelle şirketine belirtilmelidir.

Öğrenciler liseyi bitirene kadar ebeveynlerinin sosyal sağlık sigortalarına bağlıdır. Liseyi bitirip üniversiteye adım attıklarında ise zorunlu olarak bir özel sağlık sigortası almalıdırlar. Bu sigortalar diğer sigortalardan ucuz olup 20 yaşından küçük öğrenciler için ücretsizdir. Ailesinin yıllık kazancı düşük olduğundan dolayı burs alan öğrenciler özel sağlık sigortasılarından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz