Paris-Berlin arası 7 saate düşecek! İki başkent arasında hızlı tren seferleri başlıyor

Reklam

Fransa demiryolu şirketi SNCF Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, 2023’ten itibaren Berlin ve Paris arasında hızlı tren seferlerinin başlayacağını söylüyor.

Demir yolu şirketleri, iki başkent arasında hızlı bir doğrudan bağlantı mantıklı olduğundan, Almanya’nın Frankfurt şehri üzerinden Paris ve Berlin arasında günlük bir gidiş-dönüş sağlamayı planlıyorlar.

Lutz,”Almanya ve Fransa arasındaki yüksek hızlı trafik, çekici bağlantıların sınır ötesi demiryolu trafiğini nasıl desteklediğinin olağanüstü bir örneğidir” dedi. “Avrupa’da demiryollarının büyük potansiyeline kesinlikle inanıyorum. İki başkentimizin kalpleri arasında planlanan yeni doğrudan bağlantımız, daha da fazla insanı trenle seyahat etmeye teşvik edecek.”

İki başkent arasında günlük bir gidiş-dönüş olacak

SNCF Başkanı Jean-Pierre Farandou, insanların giderek daha uzun rotalar için trene bindiğini belirtti. Paris-Berlin’in yedi saatlik bir yolculuk olduğunu ekleyerek, “Bazı insanlar beş, altı, yedi saat bir trende oturmaya istekli” dedi.

Farandou, “Birkaç yıl önce bunun uzun bir zaman olduğunu düşündük ve bu konuda kimseyi heyecanlandıramayacağımızdan korktuk” dedi. Bugün Paris-Milano ve Paris-Barselona trenlerindeki doluluk oranlarını “şaşırtıcı” olarak nitelendirdi.

Trenlerindeki doluluk oranları şaşırtıcı

Avusturyalı demiryolu şirketi ÖBB daha önce 2023’ün sonundan itibaren bir Paris-Berlin gece treni işleteceğini duyurmuştu ve Almanya ile Fransa’nın güneyindeki destinasyonlar arasında daha yüksek hızlı bağlantılar hakkında görüşmeler de devam ediyor.

Lutz ve Farandou Almanya ve Fransa arasındaki mevcut yüksek hızlı bağlantıların 15. yıldönümünü kutlamak için düzenlenen törene katıldılar ve ülkenin ortaklığının son 15 yılda yaklaşık 25 milyon yolcuya fayda sağladığını belirttiler.

Bugün, Frankfurt ile Paris arasında günde altı tren, Stuttgart ile Paris arasında beş tren çalışıyor ve bunlardan biri Münih’e çift yönlü sefer yapıyor. Frankfurt ve Marsilya arasında da 10 yıldır her gün bir tren işletiliyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz