Paris karıştı! Sarı yelekliler meydanları ateşe verdi

Reklam

Fransa’da sarı yelekliler, gösterilerinin 3. yılında Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için ülke genelinde sokağa çıkarken, başkent Paris’teki eylemde şiddet olayları çıktı. 

Paris’te binlerce sarı yelekli eylemci, Victor et Helene Basch Meydanı’na yürüdü. Polis yürüyüş sırasında birçok kez bariyer oluşturarak eylemcilerin yürümesini engelledi. Eylem sırasında polis, çeşitli maddeler atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Polisin, bazı eylemcilere copla vurduğu görüldü. Göstericilerde birçok çöp bidonunu ve çeşitli maddeleri ateşe verdi.

Onclick Popunder

“Daha iyi dünya için biz buradayız”

Macron yönetimi karşıtı pankartlar taşıyan eylemciler, “Macron istemese de işçilerin onuru ve daha iyi dünya için biz buradayız.” gibi sloganları attı.

Gösteride, kamyonun üzerine Macron, Paris Emniyet Müdürü Dider Lallement ve ABD Başkanı Joe Biden ile ilgili karikatürler asıldı. Karikatürler hakaret içerikli olduğu gerekçesiyle iki kişi gözaltına alındı.

Koronavirüs nedeniyle eylemlere katılım azaldı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ülkede getirilen tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle geçen yıl pek gösteri düzenleyemeyen sarı yelekliler, son aylarda cumartesi günleri eylemler yapsa da katılım çok düşük oldu.

 

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz