Sosyal Yardımlar, RSA, Enerji Yardımları… Fransa’da Nisan Ayında Neler Değişecek? 

Reklam

Her ayın başında olduğu gibi, 1 Nisan Pazartesi gününden itibaren Fransa’da yaşayanların hayatında birçok değişiklik gerçekleşecek. Bunlar arasında özellikle sosyal yardımların enflasyona uygun olarak yeniden değerlendirilmesi, kış döneminin sona ermesi, bazı faturaların düşmesi gibi konular yer alıyor.

Sosyal yardımların hepsi artırıldı

Fransa‘da her yıl olduğu gibi 1 Nisan’da da yaklaşık 10 sosyal yardım enflasyona göre yeniden artacak. Sosyal yardımlara yapılacak zam oranı yüzde 4,6 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz aylarda Sosyal Güvenlik Finansman Tasarısı (PLFSS) görüşmeleri sırasında geçici olarak açıklanan yüzde 4,6 oranındaki zam, Çalışma Bakanlığı tarafından artık resmi olarak doğrulandı.

Onclick Popunder

İşte zamlı sosyal yardımlar

RSA zam

RSA, 1 Nisan 2024’ten itibaren, hiç  geliri olmayan ve 1 kişiye bakan bekar bir kişi 953 Euro, 2 kişiye bakmakla yükümlü olan bir kişi 1145 Euro, 2 çocuklu bir aileye ise 1335 Euro verilecek.

Engelliler için yardımlar artırıldı

Fransa’da 1,2 milyon engelliyi etkileyen yardımlara 45 Euro zam yapıldı. Yetişkin olan engellilere verilen yardım miktarı 971 Euro’dan 1016 Euroya yükseltildi.

ASPA

Yaşlı dayanışma yardımı olan (ASPA) Nisan ayında artırılan sosyal yardımlardan olacak. Buna göre, bir kişiye verilen yardım miktarı 1005 Euroya, çiftlere verilecek yardım ise 1560 Euroya çıkacak.

Emeklilik yardımı

Nisan ayında engelli tamamlayıcı yardımınada (ASI) 15 Euroluk zam gelecek. 311 Euro olan yardım 326 Euro çıkacak.

Enerji yardımlarının Nisan ayında verilecek

Fransa’da dar gelirli hanelere gönderilen enerji yardımları bu sene de devam edecek. Verilecek yardımların hangi tarihlerde hangi departmanlara verileceği kesinleşti. Yardımlar, en az 48 Euro en fazla 277 Euro olacak. 2-25 Nisan arasında verilecek.

Nisan ayında da faturalar azalacak

Fransa’da 2024 yılı itibariyle birçok şeyin fiyatı yükselirken evlerde kullanılan gaz fiyatlarında düşmeye devam ediyor. Ocak Şubat ve Mart ayında da indirime gidilmişti.

Fransa Enerji Düzenleme Komisyonu, hanelerde kullanılan gaz fiyatının Nisan ayında keskin bir şekilde düşeceğini duyurdu. Tedarikçiler de buna bağlı olarak gaz fiyatlarında indireme gidecek.

Araç poliçelerini ön cama yapıştırmayanlara ceza kesilmeyecek

Fransa’da 76 yıldan beri arabaların camına yapıştırılması zorunlu olan, aracın sigorta durumunu gösteren yeşil kağıt kaldırılıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, uygulamanın Nisan ayından itibaren kalkacağını söyledi.

Fransa’da araç poliçelerini ön cama yapıştırmayanlara ceza kesilmeyecek. Aracın sigorta durumunu gösteren yeşil poliçenin camına yapıştırılması zorunluluğu Nisan ayında kaldırılacak.

Kış dönemi sona eriyor

Fransa’da 1956 yılından beri uygulanan ‘kış tatili’ bu hafta sona erdi. Her yıl 1 Aralık’tan itibaren ev sahipleri ile problem yaşayan kiracıların evden atılmasını, elektrik ile gazının kesilmesini yasaklayan dönem 31 Mart itibariyle sona erecek.

Kış döneminin bitmesiyle binlerce insanın polis zoruyla evden atılmasının önü açılmış oldu.

İlaçlar için ek ödeme

31 Mart 2024’ten itibaren ilaç ve bakım masrafları daha da artacak. İlaç veya sağlık hizmetleri için ödeme yaparken aldığı geri ödemelerden devlet tarafından kesilen bu meblağ olan tıbbi imtiyaz miktarı iki katına çıkacak.

Saatler ileri alınacak

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için her yıl yapılan yaz saati uygulaması Fransa’da başlıyor.

Transavia bagaj ücretlerinden ücret alacak

Transavia Hava yolu, Nisan ayından itibaren yolcular için kabin bagajları hizmetinden ekstra ücret alacağını duyurdu.

Air France-KLM ortaklığına ait Transavia Hava Yolları, Nisan ayından itibaren kabin bagajlarının ücretli olacağını duyurdu. Kabin bagaj ücretleri 15 Euro olacak.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz