Yangın sonrası Rouen’de korkutan iddia: Solunması halinde vücuda ciddi hasar verebilir

0
444
Reklam

Rouen’de bir kimya fabrikasında 26 Eylül’de çıkan yangından sonra kentteki panik havası hala devam ediyor. Yangın nedeniyle sağlık için zararlı kimyasal gazın doğaya salındığı belirtilirken, bazı vatandaşlar sokağa maskeyle çıkmaya devam ediyor.

Fransa’nın kuzeybatısındaki Rouen kentinde 26 Eylül’de Lubrizol adlı kimya fabrikasında çıkan yangından beri panikleyen halk yetkililerden net açıklamalar bekliyor.

Yangından iki gün sonra fabrika yetkilileri bir açıklama yaparak fabrikanın kimyasal maddelerin depolanma yeri olarak kullanıldığını ve yangın fabrikanın içinde değil dışında başladığını duyurdu.

-Reklam-

Yetkililer, yaklaşık 5 bin 253 ton kimyasal maddenin yandığını açıkladı. Bu maddelerin bir kısmı solunması halinde vücuda ciddi hasar veren H304 sınıfındandı.

Bu bilgi halkta paniğe yol açarken Sağlık Bakanı Agnès Buzyn ise şu açıklamayı yaptı: “Bu maddelerin yangında nasıl bir tepkimeye gireceği ve hangi sonuçlar doğuracağı kesin olarak bilinmemektedir ancak bütün önlemleri alınacağına dair söz veriyoruz.”

Başbakan Edouard Philippe da olay yerinde 2 Ekim günü açıklama yaptı ve yapılan analizlere göre herhangi bir toksik tehlike olmadığını söyledi. Daha kesin bilgilere ulaştıkları an, bunu şeffaflık ile paylaşacağı sözünü verdi.

Sokaklara maskeyle çıkıyorlar

Yapılan açıklamalara güvenmeyen halk çocuklarını okula göndermek istemiyor.

Çocuklarını okula gönderen veliler ise çocuklarına beden eğitimi derslerinde dışarı çıkmaması için uyarıyor. Aynı zamanda, duman ile temas eden kişilerde kusma mide bulantısı gibi yan etkiler görüldüğü bildiriliyor.

Kent sakinleri dışarı çıkarken maske takarken, evlerinde ise pencereleri açmamaya dikkat ediyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz