Fransa’da büyüyen Türk kızları ve erkekleri artık Türkiye’den biriyle evlenmiyor!

Reklam

Avrupa’ya yapılan göç ile birlikte Türkiye’den yapılan evliliklerle kullanılmaya başlayan “ithal damat” ya da “ithal gelin” kelimeleri giderek azalmaya başladı. Artık gurbetçi gençler evlenirken gurbetçi olanları tercih ediyor. Türkiye’den evlenenlerde ise Türkiye’ye yerleşenlerin oranı giderek artıyor.  Bundan özellikle Fransa’nın yurt dışından evlilileri zorlaştırması da büyük rol oynuyor. 

Türkiye’den Avrupa’ya 1960’larda başlayan göç milyonlarca Türk vatandaşının gurbet ellerde yeni bir hayat kurmasına neden oldu. Avrupa’ya yetişen ikinci ve üçüncü nesil gençlerin büyük çoğunluğu evlenirken de Türkiye’yi tercih etti. Anne babaların da önerisi ile Türkiye’de yaşayan tanıdıkların çocukları ile aile birleşimini tercih ettiler.

Gurbetçi gençler evlenirken de gurbetçileri tercih ediyor

Ancak bu durumun giderek tersine döndüğünü gösteren işaretler giderek artıyor. Yapılan araştırmalar, son yıllarda gerçekleştirilen evliliklerde aynı ülkede yaşayan Türk gençleri arasında olanlarının Türkiye’den yapılan evliliklerin oranını geçmeye başladığını ortaya koyuyor.

Onclick Popunder

Fransa’da yüzde 40’a geriledi

Sadece Fransa’da 1990’lı yıllarda yüzde 98 olan Türkiye’den evlenme oranı bugün itibariyle yüzde 40’lara gerilemiş durumda.

Tersine göç başladı: Gurbetçi kızlar Türkiye’ye gelin gidiyor

Öte yandan son dönemde gurbetçi gençler ile Türkiye’de yaşayan gençler arasında yapılan evliliklerde tersine yapılan göç de dikkat çekiyor. Daha önce Avrupa’da yaşayan bir genç, Türkiye’de yaşayan biri ile evlendiğinde genellikle Türkiye’de yaşayan Avrupa’ya gelerek burada yaşamını sürdürürdü.

Ancak son yıllarda Türkiye’de yaşayan bir erkekle evlenen gurbetçi kızlarının da Türkiye’ye yerleşip yaşamını Türkiye’de sürdürdükleri kaydediliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz