Fransa’da Türk patronlar dertli: Ustalar patron, patronlar işçiye döndü!

Reklam

Fransa’da geçtiğimiz aylarda yayınlanan ”Patronum Türk değil diye sevinen Türkler!” başlıklı yazımız oldukça ses getirmişti. Bu yazı sonrası özellikle inşaat sektöründe işveren olan Türklerden yoğun şekilde mesajlar aldık. Türk patronlarının da dertli olduğunu belirttiler. 

Uzun süredir Paris ve çevresinde önemli inşaat ihalelerinde yer alan Zekeriya Kılıç*, her işçinin aynı kategoride değerlendirilemeyeceğini belirterek, ancak Tür işverenlerin de büyük sıkıntılar içerisinde olduklarını söyledi.

Ustalar patron, patronlar işçiye döndü!

Şantiyelerde ustaların patron, patronların işçiye döndüğünü iddia eden Kılıç, Fransız şirketlerinde aylık ortalama 1700 Euroluk maaşla çalışanların Türk şirketlerinde günlüğüne 150-200 Euro istediğini savundu.

-Reklam-

Taşeron olarak iş adıkları Fransız firmasında çalışan mühendislerin dahi ortalam 2 bin Euro’ya çalıştığını aktaran Kılıç, ”Bizdeki ustaların maaşını görünce şok oluyorlar.”diye kaydetti.

Türk şirketlerindeki iş disiplinine riayet konusunun da sıkıntılı olduğunu belirten Kılıç, ”Gece 23’de mesaj atıp ‘yarın randevum var işe gelemiyorum’ diyenlerin de çıkabildiğini kaydetti. Yaz döneminde de işi bırakıp izine gidenlerin de olduğunu söyleyen Türk patron, Fransız şirketlerinde bu yöndeki kuralların açık olduğunu aktardı. Aralık sonu firmanın kapandığını yazın da işçilerin belli bir süre izin hakkının olduğunu kaydetti.

Yüksek maaş isteyip bir bölümünü elden istiyorlar

Lyon bölgesinde faliyet gösteren Ahmet Yılmaz* da sıkıntılı patronlar arasında. Her işçiyi aynı değerlendirmenin yanlış olacağını aktardı. Bazı işçilerin yüksek maaş isteyip, maaşının bir bölümünü elden istediğini savundu. Bunun da hem şirketi hem de patronu zor durumda bıraktığını iddia etti. Ayrıca işten istifa edip benim ‘şomaja’ gönder diyenlerin de olduğunu söyledi.

*: İstek üzerine isimler değiştirilmiştir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

2 YORUMLAR

  1. Sana bunlari soyleyen patronlara sordunmu hangi barda hangi kadinlarla eylenip sahte fistopey kesip akşam 6.30 kadar çalistirip meseaiyi odemeyip konje vermeyip mutuel sembolik gosterip karşiliksiz cek verip kayiplara karistiklarinida soyledilermi 33+ kardeş

  2. Türk patronların işçilerine ve ustalarına ne gibi üçkağıtçılıklar, alavere-dalavere çevirdiklerinden de bahsedelim mi biraz? Sanki daha dürüst ve daha doğru olur. Şu kalıplaşmış ‘hep getir ama hiç götürme” zihniyetinden kurtulmadıkları sürece 300-400 yevmiye istenilmediğine dua edip bir zahmet seslerini çıkartmasınlar. Aksi takdirde kendileri zararlı çıkar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz