Türkiye’ye giden 2 kişinin bavulunda 700 bin Euro bulundu!

Reklam

Karayoluyla veya havayoluyla Türkiye’ye gidiş gelişlerde gurbetçilerin yakalattığı binlerce hatta milyonlarca Euroların haberini yapmıştık. Bu kez Viyana’dan İstanbul’a giden 2 kişinin bavulunda 700 bin Euro nakit para bulundu.

Türkiye’ye giden 2 kişinin bavulunda 700 bin Euro bulundu. Olay, Avusturya’nın başkenti Viyana‘da havalimanında gerçekleşti. İstanbul’a gitmeye hazırlanan 2 kişinin valizini kontrol eden polis ekipleri valizlerde toplam 700 bin Euro bulduklarını açıkladı.

“Yanımızda fazla nakit yok”

Avusturya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kuzen olduğunu söyleyen iki erkekten birinin el bagajında önce 320 bin Euro tespit edildi. İki yolcuya “Yanınızda daha fazla nakit para var mı?” sorusunu yönelten polisler yolcudan “hayır” yanıtını aldı.

Onclick Popunder

Türkiye’ye giden 2 kişinin bavulunda 700 bin Euro bulundu

Detaylı arama sonucunda yanlarında götürdükleri paraları itiraf eden iki kişi, söz konusu parayı Türkiye’de yapacakları alışverişlerde kullanacaklarını söyledi. Gümrükte bildirilmeyen nakit paraya geçici olarak el konuldu, mali soruşturma başlatıldı.

Limit 10 bin Euro

Toplam değeri 10 bin Euro veya daha fazla olan nakit veya eşdeğer ödeme araçlarıyla Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye giren veya ayrılan herkes, gümrük kontrolleri sırasında sorgulandığında bu tutarı sözlü olarak bildirmek zorundadır.

Beyan edilme zorunluluğu var

AB ülkelerine üçüncü bir ülkeden giriş yaparken nakit beyanı ile nakit beyanının önceden beyan edilmesi ve gümrükte sorgulanırken eşdeğer ödeme şeklinin sözlü olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Paranın kaynağı açıklanmalı

Kişinin paranın kaynağını ve kullanımını kanıtlama yükümlülüğü vardır. Nakit paranın kaynağını ve kullanımını kanıtlayamayan kişiler hakkında dava açılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz