Fransalı Türklerin yüzde 25’i Türkiye’ye kesin dönüşe hazırlanıyor!

Reklam

Amerikan İlerleme Merkezi, Avrupa İlerici Çalışmalar Vakfı, Maz van der Stoel Vakfı ve Jean-Jaures vakfı tarafından Almanya, Fransa, Avusturya ve Hollanda’da yaşayan Türkler arasında yapılan araştırmaya göre gurbetçilerin büyük bölümünün kesin dönüşe olumsuz baktığı iddia edildi.

Euronews’te yer alan habere göre, kesin dönüşe sıcak bakmayanların oranı en yüsek Hollanda’da. Hollanda’daki Türklerin yüzde 77.4’ü yaşadıkları ülkede kalmak istiyor.

İkinci sırada ise Fransa var. Fransa’daki Türklerin de yüzde 73.9’unun geri dönüşü düşünmediği aktarıldı. Bu oran Avusturya’da yüzde 72,7, Almanya’da da yüzde 68 oldu.

Onclick Popunder

Katılımcıların yüzde 72’si kendilerini öncelikli olarak Türk diye tanımlarken, öncelikli olarak kendilerini yaşadıkları ülkenin ulusundan hissedenlerin oranı çok düşük kaldı.

DATA4U isimli anket şirketi tarafından Kasım 2019 ile Ocak 2020 arasında telefon yoluyla yapılan ankete Avrupa’da yaşayan 5 milyon Türk ve Kürtlerden oluşan Türkiye kökenliyi temsilen Almanya’dan bin 64, Avusturya’dan 416, Fransa’dan 452 ve Hollanda’dan 425 kişi katıldı.

Artı33’den kesin dönüş anketi: Fransalı Türklerin yüzde 75’i mesafeli

Öte yandan, Artı33’ün 1562 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği kesin dönüş anketinden ise ilginç sonuçlar çıktı. Katılımcıların yüzde 48’i kesinlikle kesin dönüşü düşünmediğini söylerken yüzde 27’lik bir kesim ise kesin dönüşü şartlar oluşursa düşünebileceğini aktardı.

Yüzde 25 kesin dönüş düşünüyor

Araştırmaya katılanların yüzde 25’i ise Fransa’dan Türkiye’ye kesin dönüşü düşündüğünü ifade etti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz